עולם ההיפ הופ ישראל

בוג'ו בנטון – "חזרת הילד הרע של הרגאיי"

1,058

 

"בוג'ו חזר", זו כנראה הייתה הכותרת אשר פתחה את מהדורת החדשות בג'מייקה, בנוסף לאין ספור סיפורים ומאמרים על בנטון, אחד מאמני הרגאיי השנויים במחלוקת ברמה הבינלאומית. בוג'ו בנטון נולד כאייקון תרבותי, וכיאה להגדרה של אייקון הוא הגיע "מושלם", נקי וטהור, ללא יותר מידי הפרעות מבחוץ לטוב ולרע. רבים משיריו של בוג'ו בנטון בתחילת דרכו נגעו בעיקר לליבם של תושבי ג'מייקה, שכן חוו זאת על בשרם, את האלימות והפשיעה, חיי העוני וכו'.. שאר הגלובוס היה מוקסם מבוג'ו בעיקר עקב קולו הצרוד והמדבק, וליכולתו הפנומנלית ליצור חיבור עם הקהל כשהוא על הבמה. יש לציין שכאשר הוא נמצא על הבמה הבחור נכנס לאיזשהו טראנס לא מובן, דבר אשר הופך את הופעתו למהפנטת ומחשמלת משהו… למרות כל אלה בוג'ו בנטון לא יתקבל בברכה אצל הקהילה הלה"טבית, אם יש פגם לאייקון ,אז זהו הפגם של בנטון.

 

עוד בעולם ההיפ הופ 

 

Buju Banton – Champion 

 

"נסיך הדאנסהול" זהו הכינוי אשר הודבק לבנטון בתחילת דרכו, כיאה לשם הוא גם ענה על כל הציפיות כאשר היה משחרר סינגלים חוצי גבולות גאוגרפיים ומגזרים, ותוך כדי שובר את שיאו של האב הרוחני של הרגאיי בוב מארלי בכבודו בעצמו, כאשר שבר את השיא של "מספר להיטים בשנה אחת”. אך אותו שיר מפורסם העונה לשם "Boom Bye By" אשר מחד גיסא הפך להיות לשיר קליט ואהוב על שאר הגלובוס ומאידך גיסא להמנון פוגעני כלפי הקהילה הלה"טבית והפך את בנטון לא רק לשנוא הקהילה, אלא גם כאויב ההגדרה העצמית, כמו כן לשאלות נוקבות של כיצד אמן המשתייך לז'אנר המזוהה עם אחווה ואחדות מרשה לעצמו לפלג את אנשי העולם? ההאשמות המוצדקות הובילו את בוג'ו לראות את התמונה הגדולה ולשנות את דרכיו.

 

המחאות נגד בוג'ו בנטון

 

אכן בוג'ו שינה  את דרכיו והפסיק לכתוב שירים כאלה ואף התנצל בפני הקהילה הלה"טבית, ויותר מכך הוא החל להטיף כנגד אלימות כתוצאה מרצח חבריו והתמקד בהעצמת האדם השחור ובדרכו לאמנציפציה המיוחלת, תוך כדי שהוא מבקר ג'מייקנים אשר גלו מג'מייקה ולא חוזרים הביתה לשקם את המולדת הפצועה. שיקום הקריירה הביאה את האמן להיות מועמד לטקסיי גראמי, עם אלבומים כגון:  'Til Shiloh ושירים כמו "Murdere" . למרות כל זאת, את הצרות עם החוק בנטון מעולם לא זנח. הבחור נעצר על אחזקת סמים ונקנס, ולפני עשר שנים בערך הוא נשלח לכלא בגין החזקה, שימוש ומכירה של חמישה קילוגרמים של סם מסוג קוקאין בארה"ב.Buju Banton – Wanna Be Loved

 

בנטון ריצה את עונשו והוא חוזר. אין לדעת מה "נסיך" הרגאיי והדאנסהול" עבר בכלא ואיזה השראה הוא לקח משם. כמו כן, אין ספק  שהוא הכין "משהו" למעריצים אשר מחכים לשובו כבר עשור. בנוסף, קשה לקבוע אם המחילה המיוחלת מהקהילה הלה"טבית הגיע לאוזנו של האמן, אשר שינה את דרכו מקצה לקצה. אבל מה שבטוח, לאמן הנחשב לשנוי במחלוקת תמיד יהיה איזשהו דבר לזעזע את המערכות שוב ושוב..

 

מקורות: https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/47/ART1/505/864.html

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=837155 

הצטרפו אלינו בשאר הרשתות החברתיות לעוד עדכונים 💯

אנחנו ברשת:

פייסבוק – https://goo.gl/q82DL9

אינסטגרם – https://goo.gl/d9P6sc

יוטיוב – https://goo.gl/hKqvPn.

ספוטיפי – https://goo.gl/Hy9oGh

קרדיט: עמוד הפייסבוק "טופאק ישראל"