עולם ההיפ הופ ישראל

לא נשכח את אברה מנגיסטו ויוסף סלמסה ז"ל !

910
עברו כ-4 שנים מאז חצה אברה את הגבול לעזה הימים חולפים ואיתם גדל הכאב והגעגוע של משפחתו, לצערנו נראה כי הממשלה ניסתה להעלים עין כפי שהמשטרה ניסתה לטאטא את מקרה סלמסה, אך הראפרים האתיופים מסרבים לשכוח.

 

עוד בעולם ההיפ הופ:

הקרבה בין העדה האתיופית בארץ הקודש למוזיקת הראפ תמיד הייתה קיימת בעיקר בשל הדמיון הפיזי וההזדהות בחוויות הדומות בעולם הסיטגמטי של היום, ככה שאם ציפיתם כי צעיר או צעירה אתיופית יראו את אריק איינשטיין או יהודית רביץ' כמודל החיקוי סביר להניח כי תטעו, מרביתם גדלו על אגדות ראפ ורגאיי כמו טופאק, בוב מארלי או ביונסה.

ג'רמי קול חבש מראשוני הראפרים הישראלים ממוצא אתיופי שנשא בראש מורם את המסר על הקיפוח שהעדה חוותה וחווה עד היום, קול שלא נשמע ונבלע במציאות הישראלית, כשמימלא סצנת היפ הופ הישראלית הייתה בחצר האחורית של תעשיית המוזיקה בארץ באותם ימים. ראפר אתיופי נוסף שחייב לציין הוא קליקדן שתמיד עשה ראפ תודעתי, בהבנה עמוקה הוא מדבר על משבר הזהות שלו ושל צעירי העדה, ראפ שמספר על הקונפליקט בין העולם של ההורים בבית לבין העולם "הלבן" מבחוץ שמדבר שפה אחרת.

העובדה כי המוזיקה שלהם לא נשמעה אז אולי טמונה בהפקה הדלת תקציב, המבטא הבולט או אפילו לכך שההיפ הופ לא זכה להכרה כמו שהוא זוכה היום, אבל מה שבטוח שזה בגלל העובדה שזה לא מדבר לחברה הישראלית האדישה ומוכת הבעיות, אך כיום ישנו דור ראפרים חדש שמייצר ראפ איכותי בו הם מזכירים את אחיהם אברה מנגיסטו ויוסף סלמסה.

 

ג'רמי קול חבש וקבוצת שדרות – לא מאבדים תקווה

 

בישראל 2018 המצב שונה ישנם ראפרים אתיופים מובילי דרך שפרצו את מוסכמות התעשייה המוזיקלית, המונופול של תחנות הרדיו וערוצי התקשורת בארץ, הבולטים ביותר הם קיי ג'י סי וקפה שחור חזק שעשו את זה בגדול בעידן האינטרנטי של היום עם מיליוני צפיות ביו-טיוב וקהל רחב שמעריץ אותם.

קיי ג'י סי להקת הראפ שמנתה בתחילת דרכם שלושה ראפרים יעקב ירדני, אלמו טי ובזי בי הם למעשה מייסדי "ההיפ-הופי"  חד משמעית, מלבד שקראו לסאונד שלהם "היפ-הופי" הם הגדירו אותו בסגנון שייחודי להם. עם פזמונים מלודיים מלאי אמונה בבורא עולם ותוכן שמזוהה עם צעירי העדה, שמהווים אחוז גדול בבתי הכלא ביחס לגודלם בחברה. מרביתם כבר צברים ועדיין על תקן "עולים חדשים" בעייני רבים. הם חושפים את כל הבלוף של המע' ונשארים אותנטיים לעצמם ודואגים לדרוש צדק למנגיסטו וסלמסה בשירים שנוגעים במר ובמתוק יחד הם מאירים את הכאב של העדה, הם שופכים הכול מבפנים ולא פוחדים לשאול האם מסעו של אברה יסתיים כמו מסעו של רון ארד?

 

קיי ג'י סי – "שופך"

 

קפה שחור חזק עשו זאת גם וזכו להצלחה מסחרית רחבה יותר, סחפו את המדינה עם הטראק "הכול יהיה בסדר" בשיתוף הראפר הכי "שחור" במשחק נצ'י נץ', ולהיטים נוספים שכבשו את הרדיו ואת לב הקהל הצעיר גם מעבר לקהילה, הם הגיעו עד לקדמת הבמה הישראלית בהופעות יום העצמאות בשיא הפריים טיים. קפה שחור חזק נשארים אתיופים ראסמיים ובטראק "ימים טובים" מתוך האלבום שלהם "רק לעלות" הם מזכירים לנו שאין הבדל בין סלמסה לקרישנבאום ושכולנו באמת שווים.

 

קפה שחור חזק – "ימים טובים"

 

טדי נגוסה הראפר האתיופי מלוד שמסרב לבכות בשביל הפוסטים בנעליי האתיופי המקופח כיאה לאבשה אמיתי, מזכיר לנו לבוא מקטע של חוזק ולא של חולשה בטראק "אזיקים על הידיים" מתוך אלבום הבכורה שלו ט.ד.י. ,הוא מדבר בישירות על נושא האלימות המשטרתית כלפי העדה והמקרה שהוציא את העדה להפגנה ב-2015, בשיר הוא מנמק עובדות מפורטות על מצב העדה בשולי החברה הישראלית. שורה אחריי שורה הוא מתאר בכעס את העובדה שמעלימים ראיות שמוכיחות את היחס של הממשל וגורמי החוק לקהילה, ואת התפיסה של החברה הישראלית כלפי האתיופים שעדיין נגועה בהרבה סטיגמות ודעות קדומות.

 

טדי נגוסה – "אזיקים על הידיים"

 

המקרה של מנגיסטו ושל סלמסה שונה בסוגו אבל הבורות והגזענות הממסדית משותפת לשניהם, סלמסה נפל קורבן לאלימות משטרתית אותה נפשו לא שרדה ואיבד את חייו. מנגיסטו שלוקה בנפשו חצה את הגבול והממשלה בעזות מצח דרשה מהמשפחה לסתום את הפה, פשוטו כמשמעו!  הימים עוברים ואברה עדיין לא שב לחיק אמו שבוכה לילה ויום.

הראפרים האתיופים משאירים אותנו לתהות האם ושמו של אברה מנגיסטו היה גלעד שליט, המצב היה שונה?

איך זה ששוטר פושע ומפעיל כוח בלתי סביר על חייל שצבעו עורו כנראה חזק יותר ממדי צה"ל?

ולמה השוטרים שגרמו לאובדן למשפחת סלמסה מקבלים גב ממערכת המשפט?

או שזה פשוט החברה הישראלית מוכת הבעיות והצרות שמשאירה את העדה לכאוב לבד, כי כשיש כל יום צרה חדשה "למי אכפת" מאברה וסלמסה?

המסע של העדה האתיופית אל ארץ ישראל היה ארוך ומתיש, אך המסע לשיווין והכרה בין כל שבטי העם ארוך יותר. נכון, ברור שראפרים אתיופים לא ישכחו את אחיהם אך אסור לנו לשכוח כי הם בני עם ישראל וכך הם אחים של כל אחד מאתנו!

להצטרפות למטה המאבק למען אברה מנגיסטו לחצו על הלינק >>>  https://www.facebook.com/FreeAvera/

לדף פייסבוק לזכרו של יוסף סלמסה לחצו על הלינק >>>  https://www.facebook.com

הצטרפו אלינו בשאר הרשתות החברתיות לעוד עדכונים 💯

אנחנו ברשת:

אתר – http://hiphopworldisrael.co.il

פייסבוק – https://goo.gl/q82DL9

אינסטגרם – https://goo.gl/d9P6sc

יוטיוב – https://goo.gl/hKqvPn.

ספוטיפי – https://goo.gl/Hy9oGh