עולם ההיפ הופ ישראל

אלן אייברסון מחבר את עולם ההיפ הופ לספורט

244

תאר בדמיון עלום שבו כולם לובשים צבע אחיד, מחשבה וסטט אוף מינד אחד ששולט על כולם. ולפתע אחד מגיע מישהו לבוש בצבע כזה שלא נראה מעולם, ודעה שונה מהשאר, מהקיצון השני 180 מעלות. תאר לך אנשים עם כוח יושבים ומתכננים את סדר היום מה יהיה ומה צריך  להיות ואיך יראה? עד שלפתע הם רואים את הפריק הזה שיוצא מין הכלל ומאתגר להם את החיים. אין חדש תחת השמש תקופות והלכי רוח כאילו היו קיימים בהיסטוריה, החל מאברהם אבינו, שלטון הכנסייה, ימי הביניים, ועד לשלטון הנאצים בגרמניה כמעט על כל הגלובוס. בתקופות ההם נקבעו חוקים דרקוניים מסוימים שהכלל צריך לכבד, אך היו אנשי סגולה יחידים שמרדו ויצאו נגד כגון גלילאו גליליי, מלכי אנגליה, ג'קי רובינסון, נלסון מנדלה, מרטין לותר, טופאק שאקור, וכו.. גם כיום ישנם יחידים בעלי סגולה שמערערים את הסטטוס קוו . בעולם הכדורסל מדובר על לא אחר מאשר על אלן אייברסון הבלתי נגמר. אייברסון לא רק לוחם בזהות, בהגדרה העצמית, ובחופש הביטוי הבלתי מתפשר, אלא גם מאחד תרבויות אשר היו מנוגדות אחת לשנייה, היפ הופ וכדורסל. יותר מכך הוא משלים אומנות מול אומנות מקצוענות מול מקצוענות, לחימה מול לחימה.

עוד מעולם ההיפ הופ

View this post on Instagram

Looking at who’s guarding me for tonight!!!

A post shared by Allen Iverson (@theofficialai3) on

אייברסון היה אחד מגדולי שחקני הכדורסל העילאיים ביותר שדרכו אי פעם על הפרקט, יש האומרים אחד לדור, מסוג השחקנים שנצרבים בהיסטוריה ולעולם לא נשכחים גם אם אנחנו נעבור מהעולם, אלן אייברסון לא הקדים את זמנו, אבל ניתן להגיד עליו שהוא היה היחיד והמיוחד ביותר מיני רבים בזמנו, נפל וקם בכל המובנים הן על הפרקט, והן מחוצה לו. אייברסון הוא סיפור השראה שבסופו ניצחון כנגד כל הסיכויים.. סיפורו הלא ייאמן של הבחור אשר הגיע ממשפחה חסרת כל, נולד לאם בת 15 קצת אחרי גיל מצוות, ואבא אשר הסתבך אינספור פעמיים עם החוק ובקושי היה בבית לתמוך. מה שמדהים הוא  שלמרות ההיסטוריה האפורה זה לא הפריע לו להגיע לתהילת עולם שרק המעטים, החזקים, והאמיצים ביותר מגיעים אליה. על הקריירה והשיאים שלו דובר המון אוהדי פילדלפיה בפרט ומעריצים מכלל הגלובוס מוקירים אותו על כך, אך אייברסון לא ייזכר בגלל היותו רוקי השנה, MVP של העונה, מלך הסלים של משחקי האול סטאר, כוכב בכל משחק אולסטאר , מלך החטיפות, ובעל מדליית ארד באולימפיאדה. אייברסון ייזכר בעיקר עקב היותו אייקון תרבותי חוצה גבולות ימיים וגאוגרפיים ששינה את כללי המשחק והלבוש בליגה הטובה בעולם, "התשובה" הוא בעצם דוגמא מובהקת לאיחוד תרבויות אשר שונות אחת מהשנייה. עולם ההיפ הופ ועולם הספורט.

אלן אייברסון מביא את ההיפ הופ ל – N.B.A

אייברסון הביא את ההיפ הופ לפרקטי הליגה הלבוש, הדיבור, השואו, הצמות, ההיפ הופ, הסטייל הוויב וכו… ובכך לא רק נתן הכרה לז'אנר ולתרבות של רבים ברחבי העולם מתחברים אליו מחד גיסא, וסולדים ממנו מאידך גיסא, אלא גם נתן דוגמא לקרב המתחולל עד היום בין להיות אתה עצמך לבין ללכת אחרי העדר מבלי לקחת צעד אחד אחורה ולהבין מה קורה פה באמת . אייברסון סירב בתוקף לוותר על עצמו ועל מה שהוא מייצג כאשר המנהלים לבושי החליפות של הליגה סלדו מהמראה הטבעי של הבחור. יש לציין שרוב אותה ליגה היא "אייברסון" אך הם נאלצו לשנות את עצמם על מנת "להתאים" אך לא אייברסון. במושגים של היום אייברסון הוא גאון ולא רק עקב ראייתו הייחודית של המשחק, אלא גם עקב קריאת משחק החיים.

Post Malone – White Iverson 

יש להבין את העיקרון מבחינתו של אלן, ומבחינתם של היושבים במרומי הליגה המנהלים. אייברסון רצה להגיע "לעבודה" בדיוק בדרך שהוא רגיל להסתובב בחיי היומיום, ומשם להחליף לבגדי העבודה (מדי פילדלפיה) לתת את התפוקה שמצפים ממנו ויותר מכך, להתקלח וללכת הביתה. הדבר אינו חדש ככה עושים רוב האנשים בחברה, אלא שאצל אייברסון הדברים התנהלו קצת אחרת, והוא עצמו לא הבין זאת, היה תמוה בעיניו כל הרעש סביב העניין, אין לדעת יכול להיות שהיה תמים ויכול להיות שהבחור היה סופר אמיתי. מבחינתם של מרומי הליגה ביניהם הקומישנר של הליגה,  אייברסון ייצג עם לבושו ודיבורו את השלילי, את השכונה, את התרבות "הנחותה" מבחינתם, וכיוון שהיה סופר סטאר הם ידעו שמעשיו ישליכו על כלל האנשים הן בגטו השחור והן מחוצה לו, על כן הם הגיעו עם הקוד, "תרבות לבוש" שהגו על מנת לעצור אותו ואת מי שחיקו את אייברסון. הדבר אינו כזה רחוק מהמציאות היומיומית מיליונים מסתובבים ברחובות ומביעים את עצמם בדרך שלהם ובכל זאת אינם מקובלים או נראים בעיין יפה אצל מקבלי החלטות כאלה ואחרים עקב לבושם או התנהגותם למרות יכולתם העילאיות. אייברסון היה מקצוען בכל רמך איבריו ולא נפל מאף שחקן באותה ליגה, אפילו על "אלוהים" הוא קרא תיגר וניצח, אך "הם" התעלמו ושפטו אותו לפי מראהו.  

קרוסאובר: התנועה המזוהה של איברסון על מייקל ג'ורדן 

אייברסון הוא לוחם נקודה. מומלץ לראות את סרטו בנטפליקס על מנת להבין זאת. הבחור הגיע משום מקום, מהתחתית של התחתית מילד שלא הובטח לו כלום ועד לתהילת עולם. יותר מכך הוא הפך את הכדורסל מספורט של ג'נטלמנים אשר מגיעים בחליפות לדבר האמיתי. לא מדובר רק על הקוד לבוש אלא כל הסגנון עצמו, אייברסון אשכרה הביא לליגה הטובה בעולם את ההארדקור של השכונה,  סטייל "אנד1" . הוא היה כל כך מוכשר כאשר יכל לבחור כל סוג ספורט שרצה ולהצליח גם שם, דרכו כלל אינה הייתה קלה החל מילדות קשה, התנכלויות מצד התקשורת, אינדיבידואלים, עסקנים, ואף ראשי הליגה, הבחור הצליח לזרוח כנגד כל הסיכויים. מי שמוקיר יותר מכל את אייברסון זה עולם ההיפ הופ, לא פעם נראו ראפרים בוידיאו צועקים את מספרו, לובשים את מלבושיו השכונתיים, עושים את הצמות,  ואף מדברים על תרגילי הקרוס אובר המאפיינים אותו, זה הכל אייברסון. השפעתו על הליגה הטובה בעולם ניכרת עד היום וזאת למרות שימי הזוהר של הבחור היו אי שם באמצע שנות ה90 ותחילת שנות האלפיים, ניתן לראות זאת בדורות העתיד אשר עושים את תרגיליו וקוראים תיגר גם על הגדולים עליהם, כפי שעשה אייברסון "לאלוהים" של המשחק.

Eve – Satisfaction

לסיכום, על מייקל ג'ורדן נאמר חוץ מהיותו  "מהלך על האוויר", גם "הגדול מכולם", לעומת זאת על אלן אייברסון הומצא הכינוי "התשובה". כינוי זה לא הגיע סתם כך, אייברסון  לא היה רק התשובה לדומיננטיות של ג'ורדן בליגה , אלא גם התשובה לכל אותם אינדיבידואלים החיים חיי קושי אשר בראותם את אייברסון מוצאים תשובה חייה ובועטת לדרכים הנסתרות להצליח בכל אשר ילכו למרות התסכול. אייברסון הוא התשובה ללגיטימיות של עולם ההיפ הופ, בעולם אשר נשלט בידי אנשים מחוץ לעולם זה. אייברסון הוא התשובה לי ולך, לזרוח ולעשות ככל העולה על רוחנו מבלי לפגוע באחר, ועדיין לנצח במשחק שגדלנו עליו מהבית, במגרשם ובביתם של אחרים. פעם שאלתי בשיא התמימות בחור מפילדלפיה מי נחשב לגדול מכולם בעולם הספורט, רוקי בלבואה או אייברסון, מבלי להסס לרגע הוא הציב את אייברסון לא רק מעל בלבואה, אלא מעל העיר עצמה, אני נדמתי!!!.

הלוואי וכולנו נחזור למקורות ונהיה "אייברסון".

Allen Iverson: Top 10 Career Plays

אלן אייברסון בן 40 / עמית ירקוני http://www.hoops.co.il/?p=46078

 

נטפליקס- אייברסון

הצטרפו אלינו בשאר הרשתות החברתיות לעוד עדכונים 💯

אנחנו ברשת:

פייסבוק – https://goo.gl/q82DL9

אינסטגרם – https://goo.gl/d9P6sc

יוטיוב – https://goo.gl/hKqvPn.

ספוטיפי – https://goo.gl/Hy9oGh