עולם ההיפ הופ ישראל

"Thug Life" כדרך חיים

2,555

אומת "הטוג לייף"

"טוג לייף" היא מחשבה, מנטליות, תורה ודרך חיים אשר חייה "אומה" גדולה ומסויימת בחברה, קבוצה אשר מרגישה מקופחת בכל המובנים, כלכלית, פוליטית, וחברתית. אומרים שלבני אדם אשר נולדו במזל תאומים, ולעיתים נאמר עליהם שהם סובלים מפיצול אישיות , "המחלה" לא פסחה מעל ההוגה של "טוג לייף" טופאק שאקור.

בדומה לאדם עצמו גם לרעיון טוג לייף שני פנים מצד אחד הוא סט של חוקים ותקנות ליושבי הגטו כיצד להתנהל ולארגן את "הפשיעה" תוך כדי שמירה על בטחון התושבים ודורות העתיד (לדוגמא, לא למכור סמים לילדים) מצידו השני של המטבע טוג לייף נועד לרומם ולהעצים מבחינה רוחנית את אותם אוכלוסייות ואינדיבואלים נחשלים המצויים בחברה.
על פי שאקור טוג לייף הוא האדם שאין לו כלום בעולם, נדה, גורניש, ולמרות כל זאת הוא מצליח, בפואמה "הורד שצומח מהבטון" הוא מדגים זאת על עצמו. אם ניקח זום אאוט, יש אי שם בחוץ מיליוני אנשים שחיים את טוג לייף, אנשים חסרי כל, עם הרבה פחדים, כאב, ויותר מכל חוסר בטחון. כאשר טופאק שאקור הגיע עם הרעיון טוג לייף הדבר נתן להם סוג של אור במנהרה החשוכה שבא הם נמצאים.

 

 

 

כיוון שטופאק חשף את האמת שאף אחד לא מוכן לדבר לספר ולהציג, עקב הבושה שמתלווה, טוג לייף נתן אור לאנשים אילו שכן הם ראו סופסוף שהם לא לבד בסיפור הזה של העוני המרירות והבושה, טופאק לא רק חשף, אלה גם נתן להם תחושת גאווה בכך שהפך את המונח ממשהו אשר נשמע שלילי (חיי ביריון) למשהו אשר ליכד את כולם, ונתן מין תחושת ביחד כזאת שיש להתגאות בה, ועם הגאווה צומח גם הבטחון העצמי.

הצלחתה של האידיאולוגייה טוג לייף באוכלוסיית היעד הייתה כבירה, התגובה מצד המוסדות החל מגופי התקשורת ומצד גורמי חוק ושלטון לא אחרה לבוא, האמן הוכפש, הוצג כמעודד אלימות, ומסית בין הגזעים הרווחים באמריקה, ויותר מכך אפילו סגן נשיא ארצות הברית נאלץ להזכיר את שמו של איזה "פרחח" מהגטו. טופאק שאקור לא ברר מילים בתגובה להאשמות, והקצין במספר ראיונות את צביעותה של אמריקה ,"אתם שמתם אותנו במצב המכפיש הזה, ועכשיו שאנו מדברים על זה, ומרימים את הראש שוב אתם רוצים להוריד לנו אותו לא ניתן לזה לקרות שוב" .

כיוון שממשלות בדרך כלל מעודדות אסטרטגיה של הפרד ומשול, מה שהפחיד את כולם היה האיחוד והוויב הזה שטופאק ייצר, וההמונים שעד לא מזמן נחשבו "לאפס", ול"מיץ זבל" החלו להאמין וללכת אחריו, דברים אילו היוו מטרד וכאב ראש לא קטן אצל השלטונות. טופאק שאקור בתור בחור מלומד ידע גם הוא שכוח מגיע מההמונים, ולא מאינדיבידואל, ומשם גם שאב את כוחו, לא לחינם הוא הסתובב בכל גטו אפל שרצה. טוג לייף היה סוג של הצהרת כוונות פוליטיות אשר מצעה נועד בעיקר לטובת השכבות העניות והחלשות ביותר בחברה. יש המאמינים שהרצח של הבחור הגיע ממוסדות המדינה, סברה שנראית הכי הגיונית בהשוואה לשאר התאוריות האחרות.

 

לסיכום טופאק שאקור בנוסף להיותו ראפר, הוא נחשב גם לדמות פוליטית ואקטיסביסט, אידיאולוגיית טוג לייף אשר הגה אינה רק דרך מחשבה, מנטליות, ודרך חיים אשר נועדה להציל את האוכלוסיות המוחלשות בחברה מעצמם שכן הם יורים אחד בשני, אלא גם זהו כלי העצמה אדיר אשר נועד לאילו אשר איבדו תקווה בחיי היום יום. טוג לייף נתו להם אור שכן הבינו שהם אינם לבד אלא הם אומה גדולה אשר חוצה גבולות גאוגרפיים וכוחה נמצאה באיחודה. טופאק שאקור הוא הפנים האמיתיות של טוג לייף הבחור חווה, חיי, ומת לשם הרעיון. רעיון אשר נשאר חקוק לא רק באומת ההיפ הופ, אלא גם באנשים אמיתיים אשר חיים זאת יום יום.

כתב: O.G.X