עולם ההיפ הופ ישראל

ג'י זי למד לעשות כסף מהיהודים

361
ג‘יזי ידוע בתור אמן שהוא סטרייקטלי ביזנס, הן בתעשיות המוזיקה ובשנים האחרונות גם נדל"ן, באלבומו האחרון 4:44 הוא מראה קצת ניצוצות של אכפתית כלפי בני עמו, במיוחד בשיר "סיפורו של או ג'י", שם הוא עושה זאת בצורה מאוד ייחודית כאשר הוא מלביש על דמויות קומיקס שחורות, ישויות שחורות אמיתיות אשר רווחו בתעשיית הבידור האמריקאית. בינהם הוא עצמו, נינה סימונה הנצחית, או ג‘י סימפסון הרווי במחלוקת, שרה ברטמן הדרום אפריקאית אשר נקראה "וונוס ההוטנטוטית" ושימשה בידור לאליטה הלבנה בתקופת העבדות..

 

או ג'י סימסון

 

המסר הכפול שג‘י מנסה להעביר בשיר הוא גאוני, בכוונת תחילה הוא החליט להקצין ולהעצים את הסממנים של השחורים, שפתיים גדולות, ישבן גדול, אף, שיער מקורזל, תכשיטי הזהב והצמידים הגדולים, לאורך השיר נינה סימונה שרה "העור שלי שחור" יש שיגידו שג‘י גאה בהיותו שחור ועל כן הוא מבליט את כל הסממנים הייחודיים הללו.
המסר השני שמועבר למאזין , ואולי גם של ג‘י עצמו, לא משנה מה תעשה, תצליח, תיפול, או תזרח, אתה עדיין "שחור", צריך להבין שג‘י הוא אמן מצליח והגיע לרמות הגבוהות ביותר הן בניו יורק והן בעולם, כמו כן התרועע עם הממולחים ביותר, ולמרות כל אלה יכול להיות שהוא מרגיש שעדיין מסתכלים עליו בתור "שחור" ולא עומד בקו אחד עם כולם. ג'י קרא לשיר "סיפורו של או ג'י" שחקן הפוטבול העילאי שהואשם ברצח אישתו וזכה במשפט (בקושי), בשיא תמימותו וכיוון שהיה אהוד או ג'י חשב שלצבע אין תפקיד הוא טען "שהוא לא שחור, אלא או ג‘י", בשיר זה ג'י מנסה להראות שיש לצבע השפעה. על כן לא משנה מה תעשה או תראה בשביל חצי אמריקה אתה חצי בנאדם במקרה הטוב, וחצי בעל חיים במקרה הרע, אבל עדיין "שחור".

 

עוד מעולם ההיפ הופ

Light nigga, dark nigga, faux nigga, real nigga Rich nigga, poor nigga, house nigga, field nigga Still nigga, still nigga

לאורך השיר כיאה לאיש עסקים ממולח הוא מנסה להחכים וללמד את המאזינים, כיצד נעשים עסקים ברמות הגבוהות, כמו כן נותן ביקורת בונה וטיפים לסוחרים הכבדים של השכונה כגון: קחו את הכסף של הסמים שאתם עושים בשכונה וקנו את השכונה כולה על מנת להשכיר אותה ולהתעשר עוד יותר, במילים אחרות תהיו לגיטימיים, במקום לזרוק את הכסף על חשפניות במועדון תשתמשו באשראי כפי שהיהודים עשו לאורך השנים, הוא לא פוסח על הצלחתו שלו, כאשר קנה ציורים ונדל"ן ששווים רק הולך ועולה במשך השנים.

“I'm not a businessman, I'm a business, man!” – Jay Z

 

אם ג‘י זי בעבר נחשב סטריקלי ביזנס, וכלל לא מעניין אותו מה קורה עם האוכלוסייה השחורה בשיר זה, הוא מעביר שני מסרים חדים וברורים הראשון הוא כמה הוא גאה להיות שחור, ולהיות נמנה עם הגזע בעל הסממנים הייחודיים. השני הוא שבאמריקה הלבנה גם אחרי שהתגברו על הימים האפלים של העבדות, לצבע יש תפקיד מכריע, מה שמוכיח שהמציאות לא השתנתה גם ברמות הגבוהות שג'י נוכח בהם על בסיס יום יומי. כולם רוצים אוטופיה ושיוויון אך אין דבר כזה, ניתן רק לשאוף לשם

 

JAY-Z – The Story of O.J.

מאת : O.G.X