עולם ההיפ הופ ישראל

המלחמה על הראפ: אולד סקול נגד ניו סקול

2,194

 

לכל דור יש את מה שמאפיין אותו ומגדיר אותו בהיסטוריה. כשזמנו חולף קם דור חדש שמקבל את תכונות הדור הקודם יחד עם זאת מאמץ לעצמו אופי ותכונות משלו. וכך גם בתרבות ההיפ הופ, נוצר לנו מעין דו-שיח בין האולד סקול לניו סקול.

 

עוד נושאים בעולם ההיפ הופ 

ההיפ הופ תמיד היה הקול של המרדן שמוחה, ותמיד שאף להתחדש בכל מאפייניו. ישנו דיבור תמידי סביב מי ומה הכי פראש, ונסיון להמציא את עצמך מחדש. בנוסף הסטייל בתרבות ההיפ הופ מתבטא בכמה פנים, סגנון הלבוש, פלאו, חריזה, סלנג וכו'. שני מרכיבים אלו בהיפ-הופ הפכו אותו לכלי לדור הצעיר למרד וביטוי עצמי , בדיוק כמו ילד מתבגר שרוצה להיות מגניב ומורד ולא בדיוק שומע להוריו.

הדור הצעיר של הראפ או כמו שה-OG's אוהבים לכנות אותו ראפ המילמולים (מאמבל ראפ), דור צעיר שהקטע שלו זה טראפ מיוזיק וקעקועים על הפנים. דור שסוגד לרשתות החברתיות, שמספקת פלטפורמה להרבה מהם. הדור הצעיר שקוע באהבתו למשככי כאבים בעיקר זנקס ופרוקסט תרופות חוקיות במרשם רופא בלבד, המשקה המועדף הוא סירופ "לין" שילוב של פרומטזין וקודאין עם ערבוב של ספרייט הוא זוכה לכינוי נוסף ספרייט מלוכלך(Dirty sprite). וכמובן שהם לא פוסחים על אלכוהול ומריחואנה, כמו הראפרים הותיקים. תופעות הלוואי העיקריות שמשותפות לסמים האלו הן בעיקר עייפות, סחרחורת, ונעילה של הלסת שגורמת בעיקר לקול הצרוד והמלמול. השימוש לטווח הארוך לעומת זאת מסוכן ביותר בעיקר לכבד ולכליות.

מקבץ האינסטגרם של ליל פאמפ

ליל ווין "The best rapper alive" שהוא בערך האבא של כל ה"לילס" למיניהם, התרבב לא מעט בכך שהוא נוהג לשתות את הסירופ הסגלגל כצבע הקודאין והפרומטזין. הוא זה שלמעשה שתל את זרעי המאמבל ראפ הראשונים דוגמא לכך היא הסינגל "lolly pop", אבל מי שהמשיך את המסורת ופרץ יחד איתה למיינסטרים בעיקר היה Future עם כמויות גדולות של משככי כאבים לפי רמת המלמול והקול הצרוד, ואחריו לא איחרו לבוא לא מעט ראפרים עם אותו סגנון.

Lil Wayne – Lollipop ft. Static

הדור הותיק נתן יותר מקום למסר ומשמעות בטראק, גם לשירים היותר קלילים היו סטנדרטים בקנה מידה של אמסיז, חריזה מתוחכמת, פלאו, הגשה וכו'. הדור הצעיר זנח את העקרונות והתמסחר, ולטענת הדור הותיק אין לו טאלנט. עסוק במרדף אחרי הלהיט הבא והטרנד העכשווי ועושים הכל בשביל הכסף והפרסום.

Ice Cube – Until We Rich

השכבה הבוגרת יותר וג'יי קול בראשם שעטה על עצמו מעין דמות משיחית בקרב מעריציו, אומר או יותר נכון חורז את דעותיו על הדור המרדן. הוא עושה זאת בטראק "everybody die" מתוך אלבומו  "4 your eyez only", ג'יי לא היה היחידי שהביע סלידה שבאה גם מצד אחרים בתעשייה, ליל יאכטי כונה על ידי שדרני רדיו כילד הפוסטר של הראפרים הלא כישרוניים. זה לא מנע מהדור הצעיר להתאהב בטראפ מיוזיק. ולחלק מהOG's פשוט לקבל את זה, מתוך הבנה שילד מתנהג כמו ילד.

J. Cole – Everybody Dies

הדור הצעיר לא באמת הביע כבוד כלפיי ה-OG's, ליל יאכטי אמר בראיון ברדיו בתחילת הקריירה שלו שדרייק יותר טוב מנטוריוס ביגי, מה שהפנה הרבה אש אליו. ליל זאן, סביר להניח בניסיון לתפוס באזז, טען שהמוסיקה של טופאק משעממת. באפריל 14, 2017 ליל פאמפ פרסם מס' סרטונים בהם הוא מקלל את ג'יי קול. רבים ציפו לתגובה מצד ג'יי קול שבחר להגיב באלבום האחרון KOD בטראק 1985, והפעם הוא בחר ללמד את האח הקטן גם על המשחק וגם איך עושים את זה. על ביט שאופייני לג'יי קול הוא עונה לליל פאמפ, שהוא לא מתרגש מהקללות שגם הוא היה כמותו, ונותן לו עצות שיעזרו לו איך לא לגמור בתכנית ריאליטי "Love & hip hop'. ליל פאמפ נצפה מאחוריי הקלעים בפסטיבל "Rolling loud", בזמן שג'יי קול ביצע את "1985" ומנע מהקהל לקלל את ליל פאמפ.

לפני מספר ימים הגיח טראק בשם "Old ni**z" של ראפר בשם YBN cordae, בטראק הוא מגיב לג'יי קול ולשאר ה-OG's. מה שנראה בהתחלה כעוד ניסיון לבאזז התברר כתגובה אלגנטית וחכמה, במפגן של יכולות חריזה ופלאו על אותו הביט של 1985 הוא מעלה נקו' חשובות לזכות הדור שלו. את הטראק הוא פותח בכך שאינו רואה הבדל והוא מבין את שני הצדדים, ומסביר שהם לא שונים מהם בכך שבזמנם שרק ההיפ הופ התחיל ה-OG's לא קיבלו אותם וחשבו שהיפ הופ טרנד שיחלוף. שהדור הותיק לרוב מדבר ואינו משמש דוגמא אישית, שלא ניתן לסמוך עליהם כמו הברכיים של דריק רוס. באחת השורות הוא אפילו מתבדח שבאופן אירוני הוא רשם את הטראק בהשפעת זנקס, ובצורה מאוד חכמה בוחר לסיים את הטראק ולוקח את כרדי בי כדוגמא להצלחה שהתחילה ב"Love & hip hop".

YBN Cordae "Old N*ggas" (J. Cole "1985" Response)

היופי בטראק מעבר לזה שזה אותו הביט, שלמעשה הוא עונה לOG's בשפה שלהם עם פלאו חזק שיש בו הרבה תחכום, והוא מסביר את נקודת הראיה שלו. הקליפ צולם במספרה השכונתית, לב התרבות והשכונה שם הוא מנהל שיח עם הותיקים. הראפר YBN cordae מגיע כמעט משום מקום וכרגע עם 3.3 מיליון ציפיות, אז סביר להניח שזה הגיע גם  לג'יי קול, עכשיו רק נשאר לחכות לתגובה.

#עולםהיפהופ

עקבו אחרנו ברשתות לעוד היפ הופ 

פייסבוק – https://goo.gl/q82DL9

אינסטגרם – https://goo.gl/d9P6sc

יוטיוב – https://goo.gl/hKqvPn

פורום – https://goo.gl/VR8fj5